Kupiłaś otulacz wełniany lub Twój wełniak zaczął przeciekać? Potraktuj go wyjątkowo i zafunduj wczasy nad Morzem Lanolinowym! Poniżej znajdziesz kompletny poradnik napisany z odrobiną humoru 🙂
Lanolinuj bez wysiłku
Jeżeli szukasz prostszego rozwiązania, to muszę się pochwalić innowacyjnym produktem Malunio – lanolinową Qulką (Quick lanolising kit).
Jest to połączenie lanoliny farmaceutycznej i naturalnego mydła w odpowiednich proporcjach. Wrzucasz Qulkę do wody, rozpuszczasz i spa gotowe.
Zobacz Qulki w naszym sklepie internetowym
A teraz czas na klasyczny przepis na lanolinowanie wełniaków 🙂
Co jest potrzebne do lanolinowania otulacza wełnianego?
- litrowy słoik,
- lanolina bezwodna (do kupienia w aptece, drogerii ekologicznej albo w internecie),
- płatki mydlane albo szare mydło skruszone nożem (np. Biały Jeleń),
- wełniany otulacz 😉
Jest to przepis na 1 otulacz. Możesz lanolinować kilka jednocześnie, proporcjonalnie zwiększając ilość składników. Aby uniknąć pofarbowania podziel je kolorystycznie.

Krok 1
⅓ słoika zalej gorącą wodą.
Krok 2
Do zalanolinowania jednego otulacza potrzebna jest jedna łyżeczka płatków mydlanych i łyżeczka lanoliny. Wsyp je do wody i mieszaj do momentu rozpuszczenia lanoliny, aż powstanie zawiesina o jednolitym kolorze.
Porada; Jeśli na powierzchni pojawi się kożuszek – jest za dużo mydła – dodaj niewielką ilość lanoliny.

Krok 3
Czas na kąpiel! 🙂
Dolej zimnej wody do pełna i zanurz otulacz, aby przykryć go w całości.

Krok 4
Po 5-6 godzinach otulacz delikatnie wypłucz w wodzie. Teraz jest gotowy do wysuszenia. (Jak suszyć wełniane pieluszki, aby ich nie zniszczyć?)
Jak sprawdzić, czy lanolinowanie się udało?
Jeżeli wełniaczek lekko się lepi, oznacza to że odzyskał dawne właściwości i może znów szczelnie otulić Wielopupkę. Czasami zostają na nim białawe ślady, oznacza to że potraktowałaś go jak przyjaciela od serca i dodałaś sporo lanoliny. Nie przeszkadza to w niczym i zniknie po kilku użyciach.

Po wysuszeniu wykonaj test wodoodporności: nalej trochę wody na wewnętrzną warstwę otulacza. Jeśli kropla nie wsiąka, to lanolinowanie działa.
Jak lanolinować wełniane gatki i longi?
W przypadku lanolinowania gatków wełnianych dodaj podwójną ilość składników, w przypadku longów – potrójną.
Porada: Zużytą kurację możesz użyć drugi raz, podgrzej, dodaj odrobinę mydła i lanoliny, ostudź do temperatury pokojowej i wrzuć otulacz.
Mam nadzieję, że poradnik okaże się pomocny. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do mnie, a chętnie pomogę.
Ściskam ciepło, Aga
Hej,
Akurat jestem w Grecji i chcę zalanolinować otulacze – mam otulacze, lanolinę, ale szarego mydła nie mam, bo tutaj jest tylko takie zielone mydło, które ponoć robią z oliwy z oliwek. To mydło jest naturalne, ale to jednak nie mydło szare.
Myślisz, że takie zielone mydło też może być?
Hej, co do mydła nie jestem pewna czy będzie się nadawać. Na pewno zamiast niego możesz użyć kilka kropel najtańszego płynu do mycia naczyń.