-7% na zakupy w dniach 04-10.04.2022. Kod: tpw22. Zamówienia wysyłamy najwcześniej w środę 06.04.

-7% na zakupy w dniach 04-10.04.2022. Kod: tpw22. Zamówienia wysyłamy najwcześniej w środę 06.04.2022.

Fakty i mity na temat pieluch wielorazowych

Agnieszka Szczygieł

Agnieszka Szczygieł

Pieluchy wielorazowe są produktem nadal mało znanym. Może usłyszałaś na ich temat od koleżanki albo od babci, a może przeczytałaś na Facebooku. Niezależnie od źródła informacji, wokół pieluchowania wielorazowego narosło wiele mitów, które mogą skutecznie Cię zniechęcić.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, które z tych informacji są prawdą, a które mitem. Zebraliśmy dla Ciebie 8 najczęściej powtarzanych opinii i poddaliśmy je dokładnej weryfikacji. Zaczynamy?

1. Są drogie – MIT

Jeśli podejdziesz do pieluchowania wielorazowego z głową, to jesteś w stanie zaoszczędzić w porównaniu z jednorazówkami przynajmniej kilka stówek.

Jednorazówki mogą kosztować 45 gr za sztukę i mogą też 1,50 zł. W przemnożeniu przez 5200 sztuk, które średnio zużywa jedno dziecko, wychodzi 5500 zł różnicy! Wielorazówki też mogą być drogie, lub tanie. Jednych będzie potrzebne więcej, a innych mniej. I jak to wszystko porównać?

Nie ma jednej odpowiedzi, więc przygotowaliśmy kalkulator w którym zobaczysz jak różnią się ceny poszczególnych opcji.

Kalkulator powstał w oparciu o kalkulacje: zaploinżynier w zielonych okularachblanka pisze. Stan na 2019 r.
Założenia: przeciętnie jedno dziecko zużywa 5200 jednorazówek przez 30 miesięcy pieluchowania (10 w miesiącach 1-3, 7 w miesiącach 4-6 i 5 w miesiącach 7-30). Koszty prania uwzględniają wodę, prąd i biodegradowalny proszek.
 

2. Są zdrowe dla dziecka – FAKT

Dzieci spędzają w pieluszkach całą dobę, dzień w dzień, średnio przez 30 miesięcy. To blisko 220 000 godzin życia w pieluchach!

Nowoczesne pieluszki wielorazowe wykonane są z naturalnych i całkowicie bezpiecznych materiałów. Świetnie odprowadzają wilgoć ze skóry dziecka, zapobiegając przegrzewaniu.

Ubierając maluchowi wielorazówkę ograniczasz ryzyko wystąpienia odparzeń do minimum.

3. Trzeba je wygotowywać – MIT

Ten mit ma źródło w czasach młodości naszych mam, kiedy do pieluchowania używano pieluszek tetrowych i majteczek z ceratki (zamiast otulaczy). Wtedy pralki dopiero wchodziły do powszechnego użycia, więc tetrę trzeba było wygotować, aby pozbyć się bakterii.

Dziś już niemal każdy ma w domu pralkę, która podgrzewa wodę do wysokich temperatur. Współczesne pieluszki wielorazowe możemy prać tak jak wszystko inne – w pralce.

Liczne badania wykazują, że pranie pieluch w odpowiednim proszku do białego w temperaturze 60⁰ zabija znaczną część bakterii i sprawia, że są nawet bardziej czyste od ubrań.

4. Dużo dodatkowej pracy – MIT

Poprosiliśmy kilkoro wielorodziców 1, żeby dokładnie policzyli ile zajmuje im „pieluszkowa logistyka”.

Wstawienie i wywieszenie prania oraz przygotowanie pieluszek do użycia zajmuje im około 20 minut. Większość z nich pierze co dwa dni, więc w jednym tygodniu na przygotowanie pieluszek poświęcają około godziny.

To teraz policz, ile czasu zajmuje Ci kupno pieluszek jednorazowych i wyrzucenie śmieci!

5. Trzeba je częściej zmieniać – FAKT/ MIT

Czym różni się częstotliwość zmian pieluszek jednorazowych od wielorazowych? 

W jednorazówkach znajdziesz poliakrylan sodu. Kiedy dziecko zrobi siku, substancja ta zatrzymuje wilgoć w środku pieluszki, blokując przy tym przepływ powietrza. 

Niestety, jest to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, co zwiększa ryzyko podrażnień skóry. Żeby uniknąć problemów skórnych u dziecka powinniśmy zmieniać pieluszkę po każdym siku!

Tak naprawdę to nie pieluszka wielorazowa wymaga częstszych zmian. Po prostu jednorazówka daje nam złudne poczucie, że pieluszka jeszcze nie jest pełna. Zawarte w niej sztuczne substancje zapobiegają przeciekom przez dłuższy czas, podnosząc równocześnie ryzyko wystąpienia odparzeń.

6. Wielorazówki śmierdzą – MIT

Umówmy się, że rodzicielstwo nie pachnie fiołkami ;). Czy jest jednak jakaś różnica w doznaniach zapachowych pomiędzy wielorazówkami, a jednorazówkami?

Pieluszki wielorazowe prane we właściwy sposób nie wydają żadnych zapachów. Wielu rodziców, którzy porzucili jednorazówki na rzecz pieluch wielorazowych twierdzi wręcz, że to zużyte pampersy wydają nieprzyjemny, specyficzny zapach.

Przechowywanie wielorazówek również nie sprawia problemów sensorycznych 😉. Trzymaj się naszych wskazówek, a żadne przykre zapachy Cię nie zaskoczą. 

7. Wielorazówki przeciekają – MIT

Pieluszki wielorazowe prawidłowo dobrane do wieku i wagi dziecka nie przeciekają.

Polska jest pod tym względem pionierem – tyle różnorodnych opcji nie ma prawdopodobnie w żadnym innym kraju. Mamy bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o dobranie do dziecka chłonności wkładów i szybkości rozprowadzania wilgoci. 

Dzięki tej różnorodności, nawet jeśli Twoje dziecko dużo sika, z pewnością znajdziesz odpowiednie dla Was rozwiązanie.

8. Uczynią z Ciebie dziwaka w towarzystwie – FAKT

Dzięki pieluszkom wielorazowym masz szansę zostać gwiazdą wieczoru! Na pewno nie raz będziesz miała okazję odpowiedzieć na zdziwione spojrzenia i dociekliwe pytania, kiedy w rozmowie z kimś przyznasz “a my wielopieluchujemy!”. 

Opowieść o pieluszkach wielorazowych to świetna okazja do rozmowy na temat wychowywania dziecka w stylu “less waste” i uświadamiania rodzicom, że wybory, które podejmują teraz, będą miały wpływ na przyszłość ich dzieci.

Pogromcy mitów

Czy nasze wnioski były dla Ciebie zaskakujące? Daj znać, czy udało Ci się dowiedzieć czegoś nowego.

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej na temat pieluszek skorzystaj z naszego poradnika

A na koniec mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Teraz i Ty możesz stać się pogromcą wielo-mitów :). Pokaż ten artykuł znajomym, którzy oczekują na maluszka i słyszeli o pieluszkach wielorazowych. Być może nasza analiza pomoże im w podjęciu decyzji!

Artykuł powstał przy współpracy z Karoliną Studzińską z Wielożyczalni – wypożyczalni pieluszek wielorazowych w Gdańsku.

1 Podana liczba minut jest średnią wyciągniętą z liczby minut deklarowanych przez grupę 10 rodziców.

Share on facebook
Udostępnij

Pomóż innym, dodaj coś od siebie:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Więcej o pieluszkach